Náš príbeh

Včelárska farma MEDANA

História včelárenia v našej rodine začala v roku 1939, kedy dedo Michal Vinc I doniesol prvé včely na záhradu v obci Jenkovce. Otec Michal Vinc II začal ďalej rozvíjať rodinné včelárenie od roku 1967, kedy si včely preniesol z rodnej obce do Prešova. Včelám postavil úle na kolesách - tzv. včelárske vozy a  kočoval so včelami za znáškou po celom východnom Slovensku. Stal sa chovateľom včelích matiek a ako prvý na Slovensku upravil tekutý med na pastový. V roku 2016 začala včeláriť 3. generácia rodiny Vincovej- dcéra Blanka Vincová a spolu s otcom to ťahá dodnes :).


Príbeh včelieho medu, ktorý Vám ponúkame začína každodennou prácou pri včelách od apríla do septembra. V súčasnosti spolu s otcom obhospodarujeme 150 včelstiev na 3 stabilných stanovištiach a 2-3 dočasných, tzv. kočovných stanovištiach, kam včely prevážame za znáškou počas leta.

Spôsob nášho včelárenia je v samostatných tenkostenných úľových zostavách, rámikovej miery 420 x 200 mm.  Naša technológia včelárenia je zameraná na chov silného včelstva, ktorej integrovanou súčasťou je chov včelích matiek.  

V zimnom období sa venujeme odbornej prednáškovej činnosti pre včelárov v oblasti "Všeobecné včelárstvo" a "Chov včelích matiek" po celom Slovensku.


Blanka Vincová
Blanka Vincová

Z našej práce na včelnici